Афоше (Afoxe)Афоше (Afoxe)Афоше (Afoxe)

Афоше – слово з африканської мови “Йоруба” (Yoruba). У 1895 році цей танець вперше з’явився на бразильському карнавалі в Баїі (м. Сальвадор), через 7 років після скасування рабства в Бразилії. У той день, коли було отримано дозвіл на участь в карнавалі, група бразильців африканського походження  висловила в танці свої спогади про батьківщину, про свою культуру, про релігійні течії Африки. Афоше символізує поєднання двох частин життя: духовну і світську. У танці відображені боги Орішас (Orixas), які є посередниками між “Світом Духа” і “Світом Землі”.

Афоше (Afoxe)Ошоссі

(Oxosse) – мисливець та знавець трав, бог лісу і всіх істот, що населяють його. Його символи – лук і стріли. Колір одягу зелений, синій, бірюзовий; метал – алюміній і бронза. Його день – четвер.

В даний час про Oxossi майже забули в Африці, але він досить широко поширений в Бразилії, Кубі та в інших частинах Америки, де раніше культура народу Йоруба найбільш преобладала. Це пов’язано з тим, що в середині вісімнадцятого століття багато присвячені Oxossi були продані в рабство до Бразилії і на Антильські острови.

Хитрість, розум і обережність є атрибутами Oxоssi, оскільки, як показує історія, у мисливця є одна стріла,  він не може упустити видобуток. Oxossi є найкращим в тому, що він постійно в пошуках досконалості.

Афоше (Afoxe)
Огун

(Ogum) – грізний воїн, бог війни і заліза, металу і техніки. Покровитель хліборобів, мисливців, теслярів, скульпторів, шевців, м’ясників, слюсарів, теслярів, водіїв, механіків та всіх фахівців, робота яких якимось чином пов’язана з залізом. Його символи – меч. Колір одягу темно-зелений, синій. Його день – вівторок.

Енергія Огун у природі проявляється за допомогою стверджувальних і агресивних дій. Цієї енергії властива динаміка і живучість. Мачете, ланцюги і ножі всіх його символи.

Афоше (Afoxe)Йеманджа

(Yemanja) – вона є матір’ю всіх вод, річок. Її ім’я також означає “IYA MO EYA” – Мати Риб. Її день – понеділок. Вона одягається в декілька кольорів: головні – білий і синій всіх відтінків, а також в зелений і рожевий колір. Атрибут влади Йєманжі – “Agbegbe”, віяло з пір’я качки або павича, прикрашений перлинами. Дуже часто її зображують у вигляді русалки з довгим чорним волоссям з короною на голові і бахромою з намистин, що закривають її обличчя.
Афоше (Afoxe)Ойя

(Oia) – Оріша вітру, хранителька кладовища і ринку. Її дні: вівторок, середа. Її одяг: довга спідниця дев’яти кольорів і на голові корона. У неї присутні всі символи, які пов’язані з роботою, смертю і полюванням: стріла Oхosse, спис, лопата, мачете, вози (вона представляє смерть), змія (представляє гнів), зображення блискавки. Також в її руках завжди є хвіст, яким вона чистить всіх від смерті. Він називається “Afiza”. Цей хвіст робиться з хвоста коня, в нього вплітається палиця з намистом 9 кольорів. У християнському синкретизмі її порівнюють зі Святої Tеresa de Jesus.

Афоше (Afoxe)Шанго

(Xango) – Оріша грому і блискавки, захоплюється танцями, барабанами. Один з більш таємничих Орішас. Його день – середа. Його кольори – білий і червоний. Білі і червоні кольори на увазі лід і тепло, як кольори, які набувають речі, коли їх пожирає вогонь. Його символ – двостороння сокира.

Шанго – цар всіх царів. Він головний ворог бога заліза – Оріша Огун.

Афоше (Afoxe)Ошун

(Oxum)– жіночий Оріша, який представляє боротьбу у житті. Вона господиня річки і богиня любові. Нігерійська легенда свідчить, що вона народилася в дуже красивій раковині на березі річки. Вона одягається в жовте і біле, та завжди носить свою корону. Її день – понеділок.

Згідно нігерійським легендам, Oшун віддала Оріші Йєманжі  частину свойого довгого волосся, отримавши за нього тканини с дуже гарними малюнками. З волосся, яке у неї залишилося, вона стала робити гарні зачіски, таким чином створивши перукарську справу. Її символи – дзеркало і ніж. Її танець називається “танець джерел”. Ошун – джерело достатку, багатства і народження. В Африці її послідовники носять намиста з мідних намистин.
Афоше (Afoxe)Орунмила

(Orunmila) – той, хто будить Орішас на світанку, свідок створіння, який знає всі мови, провісник майбутнього, історик. Його ім’я складається зі слів: RO – падіння, EMI – дихання і ELA – Всесвіт або створення.

Таким чином його значення – знання, пізнання і розуміння – сутність або дихання Всесвіту.

Афоше (Afoxe)Обалу-Айе (Obaluaye) – Оріша, що має заступництво над інфекційними хворобами. Його день – понеділок. Найбільш небезпечний серед усіх африканських Орішас, так як будь-яка епідемія страшніше вогню та інших катаклізмів.