Історія капоейриПрофессора Ирена

Більш-менш достовірні відомості про капоейру відносяться до початку XVIII століття. Саме в цей час з’явилися перші письмові джерела, що містять згадки про неї. Однак історія капоейри має більш глибоке коріння.
У 1500 році португальці під керівництвом конкістадора Педро Кабрала (Pedro Alves Cabral) прибули до Бразилії. У числі першорядних завдань новоприбулих було підпорядкування місцевого населення, бразильських індіанців, для того, щоб забезпечити португальців робочою силою. Але індіанці або швидко гинули в неволі, або тікали в непрохідні хащі.

Зазнавши невдачі, португальці почали завозити рабів з інших португальських колоній – Анголи, Конго, Мозамбіку, Гвінеї. Раби привезли з собою релігію, культуру і традиції, частина яких пізніше стали однією зі складових капоейри.

Це – кандобле (candomble) – релігія; беримбау (berimbau) – музичний інструмент; ватапа (vatapa) – їжа, і багато іншого.

Походження капоейри:
История капоэйры
Суперечки про те, де саме зародилася капоейра, в Африці чи в Бразилії, не припиняються до цього дня. Згідно найбільш популярної версії, капоейра – це бойове мистецтво, замасковане під танець, щоб їм можна було займатися під носом у рабовласників. Ця версія не дуже правдоподібна, бо з 1814 року, коли почалися переслідування африканської культури, інші форми танцю були заборонені разом з капоейрою.

Інша теорія стверджує, що під час ритуалу ініціації в народності Мукупе на півдні Анголи, молоді воїни племені виконували войовничий «танець зебр» – Н’голо. Цей танець нібито і є початком капоейри. Але переконливих фактів для підтвердження цієї теорії досі не знайдено. Якщо танець Н’голо справді існує, то в кращому випадку, він був тільки одним із джерел ранньої капоейри, оскільки не тільки він, а й багато інших африканські танці є танці воїнів.

Основні етапи розвитку капоейри:
История капоэйры
Капоейра пережила важкі періоди розвитку. Основні віхи можна визначити періодами: рабство і бродяжництво.

Період рабства характірізуєтся важкою працію, спільними бараками для проживання, змішуванням стилів і народів. Діти народжувалися в умовах рабства, в оточенні різних культур. Поступово, десятиліття за десятиліттям виникає нова форма культурного прояву – танець-бійка, гра, яка являє собою суміш запального ритму, африканської музики, ударів з різних видів бойових мистецтв.

Вперше ця гримуча суміш зробила свої перші рухи в штаті Баїя, місто Сальвадор.

Після підписання «Золотого Закону» в 1888 році, який скасував рабство, капоейра перейшла на інший етап розвитку – «бродяжництва». Цей період був ознаменований виходом капоейри на вулиці, її підхопили і розвивали вуличні хулігани. Вона була легкою зброєю. Результатом цих подій стало ототожнення капоейри з чимось незаконним. Воно стало настільки сильним, що слово «капоейріст» перетворилося на синонім слів «бродяга», «бандит», «злодій». У зв’язку з цим в 1892 році практика капоейри була заборонена першою конституцією Бразильської Республіки. На початку XIX-го століття був виданий указ про організацію поліцейських сил, завданням яких була боротьба з капоейрістамі. Від цього періоду в капоейре залишилися спогади і звичка давати своїм колегам прізвиська (apelido).

У 1930 році військовий переворот змінив політичну ситуацію в країні. Ослабли гоніння і на капоейру як на прояв народної культури.

У 1932 році в Сальвадорі Местре Бімба (Manoel dos Reis Machado) відкрив першу академію капоейри в Centro de Cultura Fisica Regional Baiano. Звідси, до речі, і пішла назва одного з двох основних сучасних стилів капоейри – Режіонал (Regional). Відкриття школи стало можливим завдяки націоналістичній політиці президента Бразилії Жетуліо Варгаса (Getulio Vargas), який хотів відродити інтерес до капоейри.

Але Бімба був не самотній у прагненні розвивати капоейру. У 1941 році Местре Паштінья (Vicente Ferreira Pastinha) відкрив свою школу капоейри Ангола (Angola).

Местре Паштінья і Местре Бімба вважаються ключовими фігурами, що визначили розвиток сучасної капоейри. Якщо Местре Бімба віддавав пріоритет бойовим аспектам капоейри, то Местре Паштінья підкреслював її традиційно ритуальний і ігровий характер.

Капоейра сьогодніИстория капоэйры

Після створення в 30-х роках стилю капоейри Режіонал (Regional), після виникнення змагань з капоейри з суддями і правилами, здавалося, що традиційні аспекти капоейри доживають свої останні дні. Хоча деякі майстри стилю Ангола продовжували давати уроки, але їх присутність була практично невідчутна в тіні нового стилю, який ввів в капоейру майстер Бімба.

За останні тридцять років відбулися кардинальні зміни в великих містах Бразилії, які були традиційними центрами капоейри, – вони перетворилися в центри індустрії і туризму. Всі ці причини відповідають за зникнення традиційних правил під час роди. Багато майстрів, не задоволених обставинами, відійшли від викладання і зрідка продовжують грати в різних родах капоейру, але не більше того. З іншого боку, паралельно із згасанням традиційного стилю Ангола і відходу від нього старих майстрів, нове покоління вчителів стилю Режіонал, з середніх верств суспільства Бразилії, переживало незвичайний успіх за кількістю учнів і підтримки засобів масової інформації.

Але капоейра Ангола не здала своїх позицій, приблизно з 1985 року вона почала активно розвиватися, не тільки в Бразилії, але і в інших країнах світу.

На сьогоднішній день ми є свідками широкої різновиди стилів і напрямків, які збагачують рух капоейри. Крім різновидів стилю Режіонал, з їх детальної технікою ударів ногами та рухів, ми можемо знайти і безліч майстрів Анголи, які мають власну техніку рухів і поглиблюють наші знання традицій і філософії капоейри, так само існує сучасний стиль капоейри – контемпоранеа (Contremporaneo).

На тлі таких засновників викладання капоейри Местре Бімба (Mestre Bimba) і Местре Паштінья (Mestre Pastinha), сучасність додала безліч легендарних майстрів нового покоління: Местре Валдемар (Mestre Waldemar), Местре Жоао Гранде (Mestre Joao Grande), Местре Жоао пекеньу (Mestre Joao Pequeno), Местре Тете (Mestre Tete), Местре Суассуна (Mestre Suassuna), Местре Бахау (Mestre Barrao) і багатьох інших.